سکس تراپی به افراد کمک می‌کند تا درک بهتری از انتظارات، نیازها و مشکلات جنسی خود داشته باشند. این روش مشاوره می‌تواند در جوانب مختلفی از جمله ترمیم و تقویت روابط جنسی، حل مشکلات جنسی و ارتقاء رضایت جنسی کمک کند.

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی Sex Therapy یک شیوه مشاوره و درمان است که به افراد و زوجین کمک می‌کند درباره مسائل جنسی و روابط عاطفی خود آگاهی پیدا کنند و بهبود در وضعیت جنسی خود را تجربه کنند. این روش مشاوره به طور کامل تحت نظر متخصصان روابط جنسی، روان‌شناسان و مشاوران جنسی قرار می‌گیرد.

روش های سکس تراپی

سکس تراپی با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف مانند مشاوره فردی، تمرینات جنسی، آموزش‌های جنسی به افراد کمک می‌کند تا مشکلات روانی و جنسی خود را مدیریت کنند و به طور عمده در بهبود روابط عاطفی و جنسی خود پیشرفت کنند.

سکس تراپی می‌تواند به عنوان یک روش درمانی مؤثر برای مشکلات مرتبط با ناتوانی جنسی، عدم رضایت جنسی، درد جنسی، ترس و اضطراب جنسی، مشکلات جنسی پس از زایمان و سایر مسائل جنسی مورد استفاده قرار گیرد.

مشاوران جنسی و روان‌شناسان متخصص در حوزه سکس تراپی با توجه به احترام به حریم شخصی و اخلاق حرفه‌ای، به همراهی و راهنمایی افراد در بهبود روابط جنسی و تجربه‌ی رضایت جنسی کمک می‌کنند.

اگر شما یا پارتنرتان با مسائل جنسی مواجه هستید و می‌خواهید راهکارهایی برای بهبود وضعیت خود پیدا کنید، مراجعه به مشاور جنسی می‌تواند یک گام مثبت در راستای بهترین تجربه‌ی جنسی شما باشد.

مزایای سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی در دهه 1960 به لطف ازدواج ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون توسعه یافت. کتاب آن ها، تحت عنوان Human Sexual Response (نوشته شده در سال 1966)، کاملاً انقلابی بود، زیرا بسیاری از تعصبات و تابوها را شکست. از آن زمان، این رویکرد تقویت شده است و مدل پزشکی را با مدل روانشناختی ادغام می کند. استفاده از این تکنیک روانشناسی، هم برای افراد مجرد و هم برای زوج ها امکان پذیر است. در ادامه، اصلی ترین مزایای سکس تراپی را شرح خواهیم داد.

 1. کمک به داشتن یک زندگی جنسی رضایت بخش

گاهی اوقات ممکن است زندگی جنسی با شریک زندگیتان مانند گذشته هیجان انگیز یا رضایت بخش نباشد. در اغلب موارد، هیچ مشکل فیزیولوژیکی وجود ندارد و تنها مشکل موجود دشوار بودن بازیابی هماهنگی خاصی که قبلاً به اشتراک می گذاشتید، است. تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از شایع‌ترین دلایلی که برای درمان آن سکس تراپی نیاز است، اختلاف میل جنسی می باشد. این واقعیت که یک شریک در رابطه می خواهد بیشتر رابطه جنسی داشته باشد، در حالی که دیگری از آن اجتناب می کند، امری رایج است. بنابراین، چیزی که یک درمانگر جنسی به شما کمک می کند، داشتن یک زندگی صمیمی است. این امر مستلزم رفع هرگونه مشکل، اختلاف نظر یا ناراحتی در این زمینه است.

 1. درمان مشکلات جنسی

در طول زندگی، افراد ممکن است با مشکلات جنسی مختلفی روبرو شوند. گاهی اوقات رسیدن به ارگاسم مشکل است، در حالی که در موارد دیگر، عواملی مانند یائسگی، زمان استرس یا رنج بردن از یک بیماری در لذت بردن از روابط صمیمانه نقش مهمی دارند. بخش قابل توجهی از اختلالات جنسی در زنان ناشناخته و درمان نمی شود. مردان نیز اغلب در این موضوع کوتاهی می کنند. به همین دلیل، آگاهی جامعه از مزایای درمان جنسی مهم است. در موارد ذکر شده سکس تراپی بسیار کمک کننده می باشد.

 • فوبیاها
 • پارافیلیا و تثبیت جنسی
 • واژینیسموس
 • انزال زودرس
 • ناتوانی جنسی مردانه
 • اختلال جنسی کم‌فعال
 • اختلال ارگاسمیک زنان
 • اختلال ارگاسم مردانه
 • اعتیادهای جنسی احتمالی
 • مشکلات جنسی در دوران یائسگی
 • دیسپارونی (مقاربت دردناک)
 • مشکلات جنسی مرتبط با افزایش سن
 • مشکلات جنسی مرتبط با بیماری های دیگر
 • بهبود زندگی جنسی زوجین در دوران بارداری و بعد از آن
 • بهبود زندگی جنسی افراد دارای ناتوانی جسمی یا روانی
 1. کشف قوی ترین اندام جنسی

تعیین کننده ترین اندام جنسی مغز شماست و بهترین راه برای داشتن یک زندگی جنسی رضایت بخش تحریک تخیل شماست. به این ترتیب، برخی از جنبه هایی که در درمان روی آن ها کار خواهید کرد، خیالات و خواسته های شما هستند. این ابعاد کانال‌های خارق‌ العاده‌ای برای بیداری اروتیسم و جان بخشیدن به رابطه شما به عنوان یک زوج، غیرفعال کردن تعصبات و شرم هستند.

 1. کاهش ترس و نگرانی

آیا در مورد اضطراب عملکرد جنسی چیزی شنیده اید؟ افراد زیادی هستند که به توانایی خود در ارائه لذت به شریک زندگی خود شک دارند. ترس از انجام ندادن وظیفه، شکست خوردن یا دست و پا چلفتی و بی تجربه به نظر رسیدن یک واقعیت است. به همین دلیل، یکی از مزایای سکس تراپی، رفع ترس های مربوط به رابطه جنسی است. درمانگران همیشه فضایی از همدلی، امنیت و اعتماد ایجاد می‌کنند که از طریق آن می‌توانند شک ‌های شما را بررسی کنند. آموزش روانی در مورد مسائل جنسی نیز در حیطه وظایف آن ها قرار می گیرد.

 1. غلبه بر آسیب های جنسی

مقاله‌ای در مجله علمی Frontiers in Psychology تاکید می‌کند که بیماران مبتلا به آسیب‌های جنسی به نوع خاصی از مراقبت نیاز دارند تا امنیت کافی را بدست آورند. سکس تراپی به واقعیت های ظریفی مانند سوء استفاده، تجاوز، یا بدرفتاری در روابط زوجین می پردازد.

 1. افزایش صمیمیت و ارتباط عاطفی

لذت واقعی در رابطه جنسی در بدن اتفاق نمی‌افتد، همانطور که قبلاً گفته‌ایم از مغز سرچشمه می‌گیرد. اگر با شریک زندگی خود در بحران هستید و اختلاف نظرهایی دارید، لذت بردن از سکس دشوار خواهد بود. با توجه به این موضوع، یک درمانگر جنسی، شما را برای بهبود ارتباط با همسرتان از طریق استراتژی های زیر راهنمایی می کند:

 • آموزش منابع برای حل مسائل
 • ارائه تکنیک هایی که ارتباطات را بهبود می بخشد.
 • ارائه راهکارهایی برای احیای میل در رابطه
 • فضاهایی را تسهیل می کند که در آن شرکا می توانند یکدیگر را به شیوه ای صمیمی تر و عمیق تر بشناسند.
 1. شناخت بهتر خود

یکی از بارزترین مزایای سکس تراپی، تاثیر آن بر سلامت روان فرد است. سکس فراتر از حوزه بیولوژیکی است: این یک بعد روانی و بالاتر از همه، یک بعد فرهنگی است. متخصص در این زمینه به شما این امکان را می دهد تا خود را بشناسید. شما می توانید تمایلات جنسی، خیالات و خواسته های خود را درک کنید. صرف نظر از سن یا موقعیتی که در آن هستید، همیشه زمان دارید که به درون خود نگاه کنید، باورهای غلط در مورد رابطه جنسی را اصلاح کنید و از آن لذت ببرید.

 1. پیشگیری از مشکلات آینده

سکس تراپی نه تنها مشکلات را برطرف می کند و به ما در زمینه مسائل جنسی آموزش می دهد، بلکه نقش تعیین کننده ای در پیشگیری نیز دارد. حتی اگر در حال حاضر به عنوان یک زوج احساس خوبی در زندگی خود دارید و از رابطه جنسی صمیمی برخوردارید، یادگیری ابزارهای جدید برای اجتناب از مشکلات احتمالی آینده یا رسیدگی به آن ها هرگز ضرری ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *