مشاوره شغلی

 

مشاوره شغلی از این نظر اهمیت دارد که هر وقت از کودکان بپرسید در بزرگسالی می خواهند چه کاره شوند به سادگی پاسخ می دهند: یک معلم! دانشمند! یا یک دکتر! اما همه چیز با بزرگ شدن شخص تغییر می کند. انتخاب مسیر شغلی که با ارزش ‌ها، علایق و مجموعه مهارت ‌های فرد همسو باشد، برای بزرگسالان چندان ساده نیست.

مواردی مانند امور مالی، هزینه های تحصیل و جابجایی وجود دارد که قبل از رضایت شغلی باید در نظر گرفته شوند. خوشبختانه، امروزه افرادی هستند که می ‌توانید برای انتخاب شغل مناسب و تعیین مسیر شغلی از آن ها کمک بگیرید، نه فقط دوستان و اعضای خانواده. مشاوران شغلی می توانند به شما در انتخاب حرفه، آمادگی برای مصاحبه و موارد دیگر کمک کنند. هدف از مشاوره شغلی بسیار فراتر از به دست آوردن مهارت برای شرکت در آزمون ها و مصاحبه های شغلی است.

یکی از مهم‌ترین موفقیت‌ ها در زندگی شخصی، به دست آوردن شغل متناسب با شخصیت و سلایق فرد است. بنابراین تشخیص و دستیابی به شغل مناسب، یکی از چالش ‌هایی است که هرکدام از ما حداقل یک ‌بار در زندگی با آن روبرو شده ‌ایم.

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در این مسیر دچار شک و تردید بوده و ناآگاه هستید، پس لازم است که از یک مشاور مجرب و حرفه ای در زمینه مشاوره شغلی کمک بگیرید. کلیه خدمات فوق در کلینیک روانشناسی ویدانا ارائه می ‌شود. برای تعیین وقت مشاوره به صفحه درخواست وقت مشاوره مراجعه نمایید.

مشاوره شغلی

مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی شامل جلسات مشاوره به صورت حرفه ای است که به شما کمک می کند در مورد شغل و مسیر شغلی خود تصمیمات بهتری بگیرید. مشاوره می تواند به شما در کشف گزینه ها، تعیین اهداف و یافتن بهترین راه برای دستیابی به آن ها کمک نماید. مشاوران شغلی اغلب دارای دانش گسترده ای هستند و معمولاً با مراجعین خود به صورت مشاوره فردی کار می کنند.

مشاوره شغلی چیست؟ مشاوره شغلی شامل جلسات مشاوره به صورت حرفه ای است که به شما کمک می کند در مورد شغل و مسیر شغلی خود تصمیمات بهتری بگیرید.

در واقع جلسات مشاوره شغلی، اینگونه نیستند که انواع شغل‌ها را به شما معرفی کرده تا از بین آن‌ها یکی را برگزینید! بلکه در این نوع مشاوره، شما را از تحصیلات، تخصص و زندگی شخصیتان جدا می‌کنند تا به طور دقیق متوجه شوید که چه کسی هستید و به دنبال چه چیزی می‌گردید؟! شما می توانید در این جلسات درباره ایده ‌ها، احساسات، افکار و نگرانی ‌هایتان در خصوص کار و رشته تحصیلی با مشاورین شغلی صحبت کنید. پس از این جلسات مشاوره، تفکرات برهم ریخته و ذهن آشفته شما، آرام شده و منجر به شناخت بهتر عوامل تاثیرگذار بر رشد، ارزیابی توانایی ‌ها و ارزش ‌ها می گردد.

مشاوره شغلی که به عنوان راهنمایی شغلی نیز شناخته می ‌شود، فرآیندی است که به فرد کمک می‌کند تا خود، شخصیت، پیشینه، توانایی‌ ها و علایقش را بشناسد و متعاقباً در زمینه پیشرفت شغلی در مورد انتخاب شغل جدید، تغییر شغل یا ترک شغل یک مسبر درست را انتخاب کند. موقعیت ها در حال تغییر هستند و امکان ماندن در یک شغل خاص در طول زندگی وجود ندارد. مکالمه با یک مشاور شغلی دانش و مهارت های لازم را فراهم آورده و به مقابله با شرایط متغیر توسعه شغلی کمک می کند و همچنین برای تصمیم گیری های شغلی حال و آینده مفید است.

انواع مشاوره شغلی

انواع مشاوره شغلی

انواع مختلفی از مشاوره شغلی وجود دارد و مهم است که از قبل در مورد آن بدانید تا بتوانید گزینه ای را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای فردی شما باشد. انواع رایج مشاوره شغلی عبارتند از:

ایجاد تعادل بین شغل، زندگی و رضایت شغلی

برخی مشاوران در جلسات مشاوره شغلی ممکن است به مسائل مربوط به تعادل بین کار و زندگی و همچنین رضایت شغلی بپردازند. مشاور به شخص کمک می کند تا ارزش ها، اولویت ها و شرایط شخصی خود را سنجیده و انتخاب ها و موقعیت های شغلی خود را متناسب با سبک زندگی و رفاه مورد نظر هماهنگ کرده و انتخاب نماید.

ارزیابی حرفه ای: این نوع مشاوره شغلی شامل استفاده از ابزارها و آزمون های مختلف برای ارزیابی استعدادها، علایق، ارزش ها، ویژگی های شخصیتی و مهارتی فرد می باشد. این روش و ارزیابی ‌های انجام شده، روش هایی را در مورد گزینه ‌های شغلی را ارائه می ‌دهند که با سلیقه، نقاط قوت و ترجیحات فرد همسو هستند.

هدف گذاری و برنامه ریزی

یکی از کارهای اصلی مشاوران شغلی، کمک به افراد در تعیین اهداف شغلی واقع بینانه و دست یافتنی می باشد.

مهارت های مصاحبه و رزومه نویسی

مشاوران شغلی اغلب فرد را در تهیه رزومه های موثر و درخواست های شغلی راهنمایی می کنند. از سمت دیگر، استراتژی هایی را برای بهبود مهارت های مصاحبه ارائه می دهند که بسیار کارآمد و موثر می باشند.

توسعه مهارت

برخی از مشاوره های شغلی ممکن است در زمینه شناسایی و توسعه مهارت های خاص مورد نیاز برای یک شغل خاص کار کنند. مشاوران اغلب در این موارد کارگاه ‌های آموزشی، برنامه ‌های آموزشی یا دوره‌ های آنلاین را برای تقویت مهارت‌ های مرتبط مانند ارتباطات و مهارت فنی توصیه می نمایند.

کاوش شغلی

این روش مشاوره، تحقیق و ارائه اطلاعات در مورد مسئولیت های شغلی، صلاحیت های مورد نیاز، انتظارات حقوق و چشم انداز آینده شغل ها را ارائه می دهد. کاوش شغلی به افراد برای کشف مسیرهای شغلی متنوع و کسب دانش در مورد مشاغل و صنایع مختلف کمک می نماید.

انتقال شغلی

مشاوران در این نوع جلسات مشاوره به افرادی که در حال بررسی یا گذراندن مراحل انتقال شغلی هستند، مانند تغییر حرفه، ورود مجدد به کار پس از یک وقفه و جابجایی از صنعتی به صنعت دیگر، کمک می‌کنند. آن ها در جهت یابی چالش ها و کشف فرصت های جدید شخص را راهنمایی و پشتیبانی می کنند.

انواع مشاوره شغلی: انتقال شغلی

کارآفرینی و خوداشتغالی

مشاوران شغلی در زمینه کمک به افرادی که علاقه مند به راه اندازی کسب و کار خود یا خوداشتغالی هستند، تخصص دارند. آن ها اطلاعاتی را در مورد برنامه ریزی کسب و کار، تحقیقات بازار، گزینه های تامین مالی و استراتژی های بازاریابی در اختیار شخص قرار می دهند.

مشاوره شغلی ارائه شده توسط یک مشاور حرفه ای برای یافتن بهترین شغل و مسیر شغلی بسیار مهم است. انواع مختلفی از مشاغل وجود دارد که برای هر فردی در دسترس است، اما همه آن ها برای شخص مناسب نیستند. وقتی با مشاور در رابطه با مسیر شغلی خود مشورت می کنید، بهتر است این موارد را در نظر بگیرید: آنچه از زندگی می خواهید، نقاط قوت و ضعف، نوع شخصیت، ارزش ها و باورهای شخصی و علایق.

مزایای مشاوره شغلی

مزایای مشاوره شغلی: تعیین نقاط قوت، علایق و ارزش ها، تعیین جهت و اهداف، درک دنیای کار، شناسایی و انتخاب گزینه ها، ایجاد آمادگی

یک سوال مهم و رایج که در اینجا مطرح می شود این است که یک فرد چه مزایایی می تواند از مشاوره شغلی به دست آورد؟ این سوال توسط افرادی پرسیده می شود که در مرحله اول انتخاب شغل هستند یا به تغییر شغل فکر می کنند. اصلی ترین مزایای مشاوره شغلی را که یک فرد توسط مشاور شغلی به دست می آورد، در ادامه مورد بحث قرار گرفته است.

 1. تعیین نقاط قوت، علایق و ارزش ها

مشاوران حرفه ای واجد شرایط برای استفاده از انواع ابزارهای ارزیابی شغلی آموزش دیده اند تا به شما کمک کنند، مهارت ها، نقاط قوت و توانایی های خود را با گزینه های شغلی و تحصیلی مناسب مطابقت دهید. این ابزارهای ارزیابی می‌توانند به شما کمک کنند تا به جای انتخاب چیزی که ممکن است در آن حیطه ضعیف‌ هستید، به سمت گزینه‌های شغلی که با نقاط قوت و علایق شما مرتبط هستند، هدایت شوید. آزمون شغلی راهی عالی برای تعیین نقاط قوت و ضعف شماست که شامل تست شخصیت، تست استعداد، تست تحلیل روانسنجی و تست هوش است.

 1. تعیین جهت و اهداف

هنگامی که مشاور شغلی به شما کمک کرد تا نقاط قوت و علایق خود را تعیین کنید، سپس نوبت به شناسایی مراحل پیشرفت به سمت اهداف شما می رسد. جستجوی کار یک فرآیند منحصر به فرد است که بر اساس فرد مورد نظر، تجربه و نوع شغلی که به دنبال آن هستند، متفاوت است. مشاوران شغلی طیف وسیعی از استراتژی ها را به شما آموزش می دهند، از نحوه شبکه سازی برای بهبود حرفه خود تا نحوه یافتن شغل با استفاده از رسانه های اجتماعی.

 1. درک دنیای کار

طیف گسترده‌ای از گزینه‌های شغلی وجود دارد که برای جویندگان کار و تغییر شغل عالی است اما که گفتیم بسیار زیاد هستند. دنیای کار همچنان با تغییرات قابل توجهی روبه ‌رو می‌ شود، و اگر تازه شروع به کار کرده ‌اید، در حالت ایده ‌آل می ‌خواهید روی مشاغلی تمرکز کنید که به احتمال زیاد برای چند سال آینده چشم ‌انداز خوبی خواهند داشت. از سوی دیگر، اگر به تغییر شغل فکر می‌کنید، دانستن اینکه کدام یک از این مشاغل جدید و در حال ظهور هستند، و این که کدام یک ممکن است با مجموعه مهارت‌ های شما مطابقت داشته باشند، بسیار کمک کننده است. مشاوران شغلی دنیای گسترده تر کار را درک می کنند و می توانند دیدگاه شما را در مورد مشاغلی که ممکن است در دسترس و یا مناسب باشند، گسترش دهند.

 1. شناسایی و انتخاب گزینه ها

از آنجایی که بازار کار در حال تغییر است، چالش‌ها و فرصت ‌های جدید بسیاری را ایجاد می‌کند و معمولاً افراد در موقعیتی قرار می‌گیرند که برای قدم بعدی شغلی خود به کمک نیاز دارند. یکی از مواردی که مشاور شغلی در زمینه شناسایی آن به شما کمک می‌کند، یک یا چند زمینه کاری است که با مهارت ‌ها، نقاط قوت و توانایی ‌های شما مطابقت دارد. مشاور شغلی به شما کمک می کند تا محدوده شغلی مورد علاقه خود را درک کنید.

 1. ایجاد آمادگی

با یک مشاور شغلی، طیف وسیعی از مهارت‌ها را یاد می‌گیرید که به شما کمک می‌کند تا در مورد شرکت در مصاحبه‌ها، ساخت رزومه و پروفایل لینکدین، تحقیق در مورد کارفرمایان، نوشتن درخواست های شغلی و نامه های پوششی عملکرد بهتری داشته باشید.

مشاوره شغلی نقش مهمی در انتخاب شغل دارد و به شما این فرصت را می دهد که خود و دنیای کار را با جزئیات بشناسید و درک کنید و در نتیجه به شما کمک می کند تا تصمیمات شغلی آگاهانه و معنی داری بگیرید. مشاوره شغلی یک محیط امن ایجاد می کند تا در آن احساس راحتی کرده و بتوانید در مورد شغل خود بدون هیچ محدودیتی صحبت نمایید.

مشاور شغلی کیست؟

مشاور شغلی یک متخصص آموزش دیده است که در انتخاب شغل و توسعه تخصص ها به فرد کمک می کند. آنها مانند راهنمای شخصی هستند که در طول فرآیند تصمیم گیری شغلی، مشاوره، راهنمایی و پشتیبانی تخصصی ارائه می کنند. این متخصصان درک عمیقی از صنایع مختلف، بازار کار و مسیرهای آموزشی دارند.

مشاور از ابزارها و تکنیک‌های مختلفی برای ارزیابی مهارت‌ ها، علایق و ارزش ‌های یک فرد استفاده می‌کند و سپس توصیه‌ها و استراتژی‌ های شخصی برای موفقیت شغلی ارائه می دهد. نقش ها و مسئولیت های یک مشاور شغلی به شرح زیر است:

 • کمک به افراد در شناسایی علایق، مهارت ها و ارزش های خود.
 • انجام ارزیابی برای تعیین استعدادها و نقاط قوت.
 • هدایت آموزشی.
 • ارائه بینش در مسیرهای شغلی و صنایع مختلف.
 • کمک به تعیین اهداف شغلی واقع بینانه و دست یافتنی.
 • ارائه اطلاعات در مورد روند و فرصت های بازار کار.
 • کمک به نوشتن رزومه، آماده سازی مصاحبه، و استراتژی های جستجوی شغل.
 • ارائه پشتیبانی و راهنمایی در طول انتقال شغل یا تغییر شغل.
 • کمک به افراد برای غلبه بر موانع و چالش ها در مسیر شغلی خود.
 • ارائه پشتیبانی و راهنمایی مستمر در طول فرآیند توسعه شغلی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *