عزت نفس

همه ما موقعیت هایی را تجربه کردیم که به دلیل کمبود عزت نفس، احساس ناخوشایندی نسبت به خود داشته ایم. زمانی که عزت نفس پایین به یک مشکل طولانی مدت تبدیل می شود، می تواند تأثیر مضری بر سلامت روان و زندگی روزمره شخص داشته باشد. اگر جز افرادی هستید که از کمبود عزت نفس رنج می برید با ما همراه باشید. در ادامه این مطلب راهکارهای افزایش عزت نفس مورد بررسی قرار گرفته اند.

عزت نفس چیست؟

عزت نفس نظری است که ما نسبت به خود داریم. وقتی شخص عزت نفس بالایی داشته باشد، تمایل دارد نسبت به خود و زندگی احساس مثبت داشته باشد و در نتیجه باعث می شود بهتر بتواند با فراز و نشیب های زندگی کنار بیایید.

هنگامی که عزت نفس ما پایین است، تمایل داریم خود و زندگی را با دیدی منفی تر و انتقادی تر ببینیم. همچنین احساس می‌کنیم کمتر قادر به مقابله با چالش‌هایی هستیم که زندگی برایمان ایجاد می‌کند. نفس حول نظر فرد در مورد خودش و آنچه انجام داده می چرخد.

بین عزت نفس و اعتماد به نفس تفاوت وجود دارد. عزت نفس بر دید شما از خود تأثیر می گذارد. در مقابل، اعتماد به نفس تعیین می کند که چگونه مهارت ها و استعدادهای خود را درک کنید. باور به توانایی های خود برای انجام یک کار در حالی که به ارزش خود شک دارید نمونه ای از اعتماد به نفس بالا اما عزت نفس پایین است.

عزت نفس ناشی از تجربیات زندگی شماست که از دوران کودکی شروع می شود. هر ضربه ای که تجربه کرده اید، تغییرات زندگی و محیط بر عزت نفس شما تأثیر می گذارد. حتی در سنین پایین، عزت نفس شروع به نوسان و رشد می کند.

راهکارهای افزایش عزت نفس

راهکارهای افزایش عزت نفس

ایجاد یا افزایش عزت نفس کار آسانی نیست، اما دستیابی به سطح سالمی از عزت نفس می تواند در سطح سلامت روان موثر باشد. در ادامه به چند راهکارهای افزایش عزت نفس پرداخته می شود.

 1. با خودتان مهربان باشید.

سعی کنید با خودتان مهربان باشید و اگر دچار اشتباه شدید، سعی کنید افکار منفی را به چالش بکشید. یک قانون این است که با خود به همان روشی صحبت کنید که با همسر، دوست یا پارتنر خود صحبت می کنید. این می تواند در ابتدا بسیار سخت باشد، اما یک تمرین عالی است.

 1. خود را با دیگران مقایسه نکنید.

مقایسه خود با افراد دیگر یک راه روش اشتباه و راهی برای شکل گیری احساسات بد و منفی است. سعی کنید به جای اینکه توانایی های خود را با دیگران بسنجید، روی اهداف و دستاوردهای خود تمرکز کنید.

 1. حرکت کن.

ورزش یک راه عالی برای افزایش انگیزه، تمرین هدف گذاری و ایجاد عزت نفس است. عرق کردن همچنین بدن را به ترشح اندورفین، هورمون های حس خوب، تحریک می کند.

 1. هیچ کس کامل نیست.

همیشه سعی کنید بهترین نسخه از خود باشید، اما این نکته را به خاطر بسپارید که کمال، یک هدف غیرواقعی است.

 1. به یاد داشته باشید که همه اشتباه می کنند.

برای یادگیری و رشد باید اشتباه کنید. انتقاد کردن و عدم پذیرش اشتباه از خود را متوقف کنید و در عوض از خود قدردانی کنید. تمامی بخش ‌های وجودتان را همان‌گونه که هست دوست داشته و پذیرای نقایص خود باشید.

 1. روی آنچه می توانید تغییر دهید، تمرکز کنید.

به راحتی می توانید به همه چیزهایی که خارج از کنترل شما هستند دل ببندید، اما چیز زیادی به دست نمی آید. در عوض، سعی کنید انرژی خود را بر شناسایی چیزهایی که تحت اختیار شما هستند، متمرکز کرده و ببینید که در مورد آن ها چه کاری می توانید انجام دهید. درباره اینکه چگونه می توانید چیزهایی را که خارج از کنترل شما هستند بپذیرید، بیشتر مطالعه کنید. سعی کنید یک ویژگی از خودتان که از آن راضی نیستید را به همراه سه راه برای تغییر آن یادداشت کرده و روی آن تمرکز کنید.

 1. کاری را انجام دهید که شما را خوشحال می کند.

اگر وقت خود را صرف انجام کارهایی می کنید که از آن ها لذت می برید، به احتمال زیاد مثبت فکر می کنید. سعی کنید هر روز در زمان کمی برنامه ریزی داشته باشید، خواه این زمان صرف خواندن، آشپزی یا صرف اندکی استراحت روی مبل باشد، اگر شما را خوشحال می کند، برای آن وقت بگذارید.

اگر قصد ازدواج دارید می‌توانید برای ارزیابی عزت نفس و سایر ویژگی‌های خودتان و شریک آینده زندگی‌تان به کارشناسان مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید.

 1. چیزهای کوچک را جشن بگیرید.

جشن گرفتن پیروزی های کوچک راهی عالی برای ایجاد عزت نفس و شروع احساس بهتر در مورد خودتان است. سعی کنید سه کاری را که به خوبی انجام دادید، در پایان هر روز یادداشت کنید.

 1. رفیق خوبی باشید.

مفید بودن و توجه به دیگران مطمئناً روحیه آن ها را تقویت می کند، اما همچنین باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.

 1. اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید.

افرادی را پیدا کنید که به شما احساس خوبی نسبت به خودتان می دهند و از کسانی که تمایل به تحریک افکار منفی شما را دارند دوری کنید.

یکی از مهم‌ترین افراد اطراف هر فردی شریک زندگی‌اش است. زوج‌هایی که در روابط خود دچار مشکل هستند و روی عزت نفس یک‌دیگر تاثیر منفی می‌گذارند می‌توانند با مراجعه به کارشناسان حوزه زوج درمانی تلاش کنند که مسائل خود را برطرف کنند.

 1. استفاده از شبکه های اجتماعی را به حداقل برسانید.

استفاده از فضای مجازی را تا حد ممکن کم کرده و بیشتر وقتتان را صرف تجربه کردن دنیای پیرامون ‌تان نمایید.

همواره به یاد داشته باشید که افزایش عزت نفس، یک فرآیند مستمر و پیوسته بوده که هیچ گاه به پایان نمی رسد. بنابراین باید همواره به حرکت خود ادامه داده و صبور باشید. البته گاهی اوقات ممکن است که از این مسیر منحرف شوید، اما دوباره از اول شروع کرده و با قدرت بیشتری به حرکت ادامه دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *