سگ سیاه افسردگی

قرار گرفتن در شرایط پرتنش و برخی موقعیت های خاص استرس زا می تواند منجر به ایجاد یا تشدید افسردگی در فرد شود.  افسردگی، به عنوان یکی از مهم ترین علل به وجود آمدن اختلالات و آسیب های اجتماعی به حساب می‌آید. اصطلاح “سگ سیاه افسردگی” اغلب در مسائل مربوط به افسردگی استفاده می شود.

برای بسیاری از مردم، این استعاره حالتی از افسردگی را توصیف می کند که با غم و اندوه یا فقدان اراده مشخص می گردد، از جمله از دست دادن میل به شرکت در فعالیت هایی که زمانی دوست داشته اند. آشنایی با این استعاره می تواند برای بزرگسالان و کودکانی که با افسردگی زندگی می کنند و کسانی که عزیزانشان این علائم را تجربه می کنند، مفید باشد.

سگ سیاه افسردگی چیست؟

استعاره “سگ سیاه” در ابتدا عبارتی بود که گاهی اوقات برای توصیف دوره کوتاهی از زندگی یک فرد استفاده می شد. با این حال، امروزه این استعاره رشد کرده و طیفی از افسردگی و علائم آن را در بر گرفته است. برای برخی افراد، استعاره سگ سیاه ملموس است، زیرا افسردگی مانند یک حضور شوم و طولانی مدت بوده که هر حرکت فرد را دنبال می کند، مانند یک سگ سیاه شوم.

این اصطلاح می‌ تواند نشان‌ دهنده سبقت تدریجی از فعالیت ‌های لذت‌ بخشی باشد که زمانی عاشقش بودید. افسردگی خیلی سریع به یک بار سنگین تبدیل می شود و بر امور عادی روزمره تأثیر می گذارد. تقریباً غیر ممکن است که از این احساس خلاص شوید، و به همین دلیل است که افسردگی به راحتی شخصیت و دیدگاه افراد را نسبت به زندگی تغییر می دهد.

افسردگی می تواند به افکار خودکشی منجر شود زیرا مردم به دنبال راهی برای متوقف کردن درد هستند. فکر کردن به خودکشی، مرحله بحرانی افسردگی است و اگر متوجه این علائم شدید یا کسی از اطرافیان شما این احساسات را داشت، باید سریعا از مشاوره افسردگی، روانشناس یا روانپزشک کمک بگیرید. در زمان بروز سگ سیاه افسردگی، فعالیت روزانه کاهش یافته، فرد ظاهری ناراحت و عبوس دارد، ظاهرا همیشه در حال فکر کردن به موضوع خاصی است و به دنیای اطراف خود هیچ توجهی ندارد.

در حالت افسردگی شخص همواره یک نگاه سرد به اطراف خود داشته به گونه ای که اگر از او سوالی بپرسید ابتدا مکث کرده و با کندی پاسخ می دهد. فرد افسرده مدام در حال گاز گرفتن لب و کندن پوستش است و به ظاهر، تغذیه، پوشش و همچنین بهداشت خود اهمیت نمی دهد. ممکن است این شخص در جمع، حالت و ظاهر شادی داشته باشد اما در همان زمان هم، یاس و ناامیدی در ظاهرشان نمایان است. علاوه بر این موارد سگ سیاه افسردگی منجر به بروز این موارد می شود:

 • اختلال در تمرکز یا از دست دادن آن
 • بداخلاقی و ناامیدی
 • از بین رفتن اعتماد به نفس
 • عدم پذیرش واقعیت و تغییر ناپذیری
 • ترس از قضاوت دیگران
 • داشتن افکار منفی و احساسات ناخوشایند
 • تمایل زیاد به مخفی کاری
 • گرایش زیاد نسبت به الکل و مواد مخدر
 • غرق در تنهایی

یادآوری این موضوع بسیار حیاتی است که افسردگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و هرگز نباید یک موضوع تابو باشد. تحقیقات نشان می دهد که از هر 13 بزرگسال، 1 نفر تحت تاثیر افسردگی قرار می گیرند و متاسفانه بسیاری از افراد به دنبال درمان بیماری خود نیستند. باید بدانید که افسردگی بیشتر بر افرادی تأثیر دارد که در زندگی تغییرات بزرگی را تجربه می کنند، از جمله پا گذاشتن در مرحله بزرگسالی، ترک شغل یا شروع کار و از دست دادن یکی از عزیزان. افسردگی در میان افرادی که تجربه شکست در محیط و روابط خانوادگی و دوستانه داشته اند و همچنین اشخاصی که سیستم حمایتی محکمی ندارند، بسیار شایع‌ است.

به نظر نمی رسد که افسردگی تحت شرایط و دلایل خاصی بروز یابد از جمله وضعیت اجتماعی، اقتصادی، نژاد یا مذهب فرد، زیرا دیده شده که افراد در هر سن و شرایطی این علائم را تجربه می کنند. با این وجود برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند. این عوامل شامل موارد زیر می گردد:

 • تجربه برخی رویدادهای تلخ در زندگی، مانند سوگ، مسائل کاری، تغییر در روابط، مشکلات مالی و نگرانی های پزشکی
 • تجربه استرس حاد
 • نداشتن راهبردهای مقابله ای موفق
 • داشتن یک خویشاوند نزدیک که به افسردگی مبتلا است.
 • استفاده از برخی از داروهای تجویزی مانند کورتیکواستروئیدها، برخی از بتا بلوکرها و اینترفرون
 • استفاده از مواد مخدر تفریحی مانند الکل یا آمفتامین ها
 • آسیب دیدن از ناحیه سر
 • داشتن یک بیماری عصبی مانند آلزایمر یا پارکینسون
 • داشتن یک بیماری مزمن، مانند دیابت، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) یا بیماری قلبی عروقی و دردهای مزمن
 • عدم حمایت اجتماعی

برخی از افرادی که «سگ سیاه» افسردگی را تجربه می‌کنند ممکن است از روان درمانd، تغییر شیوه زندگی، خدمات روانپزشکی، دارو یا ترکیبی از درمان‌ها برای کنترل علائم بهره ببرند. به یاد داشته باشید که سگ سیاه افسردگی هرگز نباید در خانه درمان شود. از نظر بالینی ثابت شده است که ورزش منظم می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط موثر باشد.

افسردگی را می توان نه تنها از طریق دارو، بلکه با یادگیری کنترل احساسات و صحبت با نزدیک ترین افراد و همچنین دریافت مشاوره بهبود بخشید. افسردگی اغلب غیرقابل کنترل است و ممکن است نیاز به زمان و درمان داشته باشد. برخی از افرادی که «سگ سیاه» افسردگی را تجربه می‌کنند ممکن است از روان درمان، تغییر شیوه زندگی، دارو یا ترکیبی از درمان‌ها برای کنترل علائم بهره ببرند. به یاد داشته باشید که سگ سیاه افسردگی هرگز نباید در خانه درمان شود.

از نظر بالینی ثابت شده است که ورزش منظم می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط موثر باشد. ورزش هوازی سطح اندورفین را افزایش می دهد، انتقال دهنده های عصبی را تحریک کرده و به طور بالقوه افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد. یک مقاله در سال 2019 بیان می کند که ورزش ممکن است به ویژه برای افسردگی مقاوم به درمان مفید باشد. ورزش زمانی که فرد آن را با درمان های استاندارد مانند داروهای ضد افسردگی و روان درمانی ترکیب کند، بیشترین فواید را دارد.

از میان گزینه های درمانی فراوانی که برای افسردگی استفاده می شود، بهترین و معتبرترین روش، گفتار درمانی می باشد. گفتار درمانی به عنوان یک روش تشخیصی و درمانی، شامل رفتار درمانی شناختی بوده که به بازیابی الگوهای تفکر ناسالم و در نهایت بهبود سلامت روان می پردازد. صحبت با روانشناس یا روانپزشک به شما کمک می کند تا سگ سیاه از شما بترسد و این گونه می توانید برای همیشه از شر او خلاص شوید. به یاد داشته باشید، شما می توانید با تلاش و به کمک مشاوره فردی صحیح، یاد بگیرید که سگ سیاه افسردگی را درمان کنید.

روان درمانی یا گفتار درمانی برای افسردگی شامل CBT، روان درمانی فردی و درمان حل مسئله است. برای برخی از انواع افسردگی، روان درمانی معمولا خط اول درمان است، در حالی که برخی افراد به ترکیبی از روان درمانی و داروها بهتر پاسخ می دهند.

CBT و روان درمانی بین فردی دو نوع اصلی منبع معتبر روان درمانی برای افسردگی هستند. یک فرد ممکن است CBT را در جلسات فردی با یک درمانگر، به صورت گروهی، تلفنی یا آنلاین انجام دهد. این روش درمانی بر کمک به فرد در شناسایی ارتباط بین افکار، رفتارها و احساسات خود تمرکز دارد. سپس به طور پیوسته برای تغییر افکار و رفتارهای مضر کار می کنند. هدف درمان بین فردی کمک به افراد برای شناسایی موارد زیر است:

 • مشکلات عاطفی که بر روابط و ارتباطات تأثیر می گذارد.
 • چگونه این مسائل بر روحیه آن ها نیز تأثیر می گذارد.
 • چگونه روابط را بهبود بخشیم و احساسات را بهتر مدیریت کنیم.

صحبت با روانشناس یا روانپزشک به شما کمک می کند تا سگ سیاه از شما بترسد و این گونه می توانید برای همیشه از شر او خلاص شوید. به یاد داشته باشید، شما می توانید با تلاش و به کمک مشاوره صحیح، یاد بگیرید که سگ سیاه افسردگی را درمان کنید. یک متخصص یا روانشناس سلامت واجد شرایط می تواند علل مختلف را ردیابی کند، از تشخیص دقیق اطمینان حاصل کرده و درمان ایمن و موثر را ارائه دهد.

آن ها همچنین سوالاتی را در مورد علائم از شما خواهند پرسید. با تشخیص و درمان مناسب، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به سگ سیاه افسردگی زندگی سالم و رضایت بخشی را تجربه خواهند کرد.. با این حال، افسردگی ممکن است پس از درمان دوباره بازگردد، بنابراین مهم است که به محض شروع مجدد علائم، به دنبال کمک پزشکی باشید. چرا که اگر افسردگی درمان نشوذد می تواند منجر به زوال عقلی و همچنین خودآزاری یا مرگ شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *