مشاوره خیانت همسر

چه زمانی به مشاوره خیانت همسر نیاز می‌شود؟ خیانت همسر یکی از سخت و دردناک‌ترین تجربه‌هایی است که فرد می‌تواند در زندگی خود با آن مواجه شود. این تجربه می‌تواند باعث آسیب‌های روحی و روانی زیادی شود و زندگی افراد را تحت تأثیر قرار دهد. اگر به تازگی متوجه خیانت همسر خود شده‌اید، ممکن است احساس سردرگمی، خشم، غم و ناامیدی کنید. در این شرایط، مراجعه به یک مشاور خیانت همسر می‌تواند به شما کمک کند تا این تجربه را بهتر مدیریت کنید و با عواقب آن کنار بیایید.

همانطور که می دانید، در زندگی زناشویی چالش های فراوانی وجود دارد و این گونه نیست که همواره سرشار از لحظات عاشقانه و رضایت بخش باشد. هر رابطه ای از جمله ازدواج، فراز و نشیب و بحران های خاص خود را داشته اما نکته ای که در اینجا حائز اهمیت می باشد این است که، در برابر چالش ها کنار هم بمانید و مشکلات را با هم حل نمایید.

گاهی اوقات یکی از طرفین به دلیل تصور اشتباهی که از زندگی زناشویی دارد، در مواجهه با بحران های رابطه زناشویی، به همسرش خیانت می کند و این را حق خود می داند. می توان گفت که خیانت، یکی از دردناکترین تجربه هایی است که یک فرد تجربه می کند و متاسفانه امروزه در خانواده ها و روابط هم از جانب زنان و هم از جانب مردان رخ می دهد.

در بسیاری از موارد افراد تصور واضحی از خیانت ندارند. یک تعریف ساده از خیانت این گونه بیان می شود: هنگامی که حس، فکر و رفتار شخص متوجه فردی به جز شریک عاطفیش گردد به شکلی که اگر همسرش متوجه شود رابطه زناشویی تحت خطر قرار خواهد گرفت. بنابراین طبق این تعریف می توان گفت که چت صمیمی با هر شخصی، قرارهای شخصی بدون اطلاع شریک عاطفی، درد دل کردن با همکار یا دوستی با جنس مخالف، رابطه عاطفی و جنسی همگی یک نوع خیانت محسوب می شوند.

اگر خود یا همسرتان با این مسائل روبه رو شدید، مشاوره خیانت همسر می تواند کمک کننده باشد. در واقع مشاوره خیانت همسر برای اشخاصی است که می خواهند بدانند چگونه با این مسئله کنار بیایند یا راه مواجهه با آن چیست. در این مسیر مشاور یا روانشناس به ریشه یابی علل خیانت و مشکلات زندگی زناشویی پرداخته تا راه حلی منطقی به زوجین ارائه دهد.

مشاوره خیانت مرد به زن

مورد خیانت قرار گرفتن توسط مردی که به او علاقه دارید بسیار دردناک است. خیانت مرد به زن منجر به ایجاد احساس رنجش و ناامیدی زن نسبت به همسرش می‌شود. در این حالت زنان همواره به این فکر می کنند که چرا همسرم به من خیانت کرد؟ من چه چیزی برای همسرم کم گذاشته ام که به من خیانت کرد؟ خیانت مرد به زن دلایل زیادی دارد که البته هیچ کدام قابل توجیه نبوده و زندگی زناشویی را در معرض خطر و آسیب قرار می دهند.

مراجعه به روانشناس یا زوج درمانی برای دریافت مشاوره خیانت مرد به زن بسیار مهم است و زندگی زناشویی را تا حد امکان از فروپاشی محافظت می کند. هدف از جلسات مشاوره و تراپی، ترمیم احساسات فرد خیانت دیده و تلاش طرفین بویژه شخص خیانت کار برای بهبود رابطه عاطفی با همسر و تغییر الگوهای ارتباطی است.

مشاوره خیانت زن به مرد

خیانت و پیمان شکنی از جانب زن بسیار آزاردهنده بوده و مرد ممکن است دست به اقدامات ناخوشایندی بزند. پیش از هر اقدامی از جانب شما به عنوان همسر، ابتدا باید یقین پیدا کنید که همسرتان دست به خیانت زده است زیرا خانم ها هم به اندازه آقایان مرتکب خیانت می شوند و از طرفی توانایی آنها در پنهانکاری و کنترل شرایط پیرامون بیشتر است.

در مرحله بعد پیش از متلاشی کردن زندگی مشترک، هیجانات و خشم خود را کنترل کرده، با او صحبت کنید و برای دریافت مشاوره زوج محور به مشاور مراجعه نمایید. علت اصلی خیانت در زنان برخلاف مردان که بیشتر جنبه جنسی دارد، کمبود عاطفی است. طی جلسات مشاوره خانواده، علل اصلی خیانت مورد بررسی قرار می گیرد و راهکارهای درمانی توسط درمانگر پیشنهاد می شود.

زندگی بعد از خیانت زن

هر فردی فارغ از جنسیت هنگامی که با خیانت همسر خود رو به رو می شود، احساس ناخوشایندی دارد. بعد از خیانت زن، مرد نیاز به یک برهه زمانی داشته تا فکر کند و تصمیم بگیرد. بهترین روش در این زمان مشورت با روانشناس متخصص است. لازم است از همسر خود سوال کنید که چرا به شما خیانت شده و تمام دلایلش را توضیح دهد. معمولا مردانی که خیانت می بینند، تصوراتی را در ذهن خود تداعی می کنند که بسیار ناگوار بوده و گاهی بدتر از خیانت انجام شده است. به همین علت مردان خیانت دیده باید تمام جزئیات این خیانت را از همسر خود جویا شوند. از دست ندادن اعتماد به نفس، عدم خود سرزنشی و تعیین خط قرمزها در رابطه، در این مرحله بسیار مهم است که زوج درمانگر می تواند به آن کمک کند.

زندگی بعد از خیانت مرد

اگر به عنوان یک زن از همسر خود خیانت دادید لازم است که در مرحله اول از حالت انکار خارج شده و خیانت را بپذیرید. تنها در این صورت است که می توانید راهکاری بیابید. هرگز به دنبال انتقام نبوده و احساسات خود را کنترل کنید. اگر این شرایط برای شما دشوار است می توانید از یک متخصص مانند روانشناس مشاوره دریافت نمایید. هنگام گفتگو با روانشناس، صادق باشید زیرا برای بازگشت به روال عادی زندگی با وجود خیانت بسیار ضروری است.

به عنوان زن یا مرد، اگر مورد خیانت واقع شدید این نکته بسیار مهم است که مسئله خیانت را با فرزندان و اطرافیانتان مطرح نکنید. زیرا یک اقدام مخرب و اشتباه است و تبعات بسیار طولانی مدتی به همراه دارد. در میان گذاشتن خیانت با فرزندان در هر سنی که باشند باعث می شود که یک بار احساسی سنگین روی دوش فرزندانتان گذاشته و چون آن‌ها توانایی حل این مشکل را ندارند، همواره احساس گناه می‌کنند. از سمت دیگر، شاید همسرتان یک شریک عاطفی خوب برای شما نبوده، اما پدر یا مادر خوب و شایسته ای برای فرزندانش باشد.

آیا درمان خیانت همسر می تواند یک رابطه را نجات دهد؟

بله، اما معمولاً برای حفظ رابطه به درمان نیاز است. همچنین ضروری است که هر دو نفر متعهد به انجام این درمان باشند. شخصی که خیانت کرده است باید به اشتباه خود اعتراف کرده و طلب بخشش کند. یک سوال مهم در اینجا مطرح می شود ک در درمان خیانت همسر از چه رویکردهایی استفاده می شود؟

درمانگران طیف وسیعی از رویکردها مانند مشاوره زوجین، مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر، موسیقی درمانی، رقص درمانی، مدیتیشن/یوگا زوجین و غیره استفاده می کنند.  متخصصان معمولاً به جای اینکه خیانت را صرفاً به عنوان یک مشکل «فردی» ببینند، مسائل را از منظر کلی یا «سیستمی» بررسی می‌کنند. در واقع درمانگران معتقدند که هر دو طرف، همراه با خانواده، دوستان، محیط و تجربیات گذشته، در اتفاقی که در رابطه رخ می دهد، یعنی خیانت نقش دارند.

در نتیجه، آن ها از زوایای مختلف به مسئله خیانت همسر نگاه کرده و به جای اصلاح بخش ‌هایی از رابطه، کل رابطه را تقویت می کنند. در ادامه مطلب برخی از روش ‌هایی که درمانگران برای حل خیانت همسر به کار می گیرند، آورده شده است:

 1. مشاوره فرد محور

هدف از این رویکرد پرداختن و حل و فصل مسائل مربوط به دوران کودکی و مسائل گذشته از بزرگسالی است مانند تجاوز جنسی، ترک، خانواده های ناکارآمد، کودک آزاری، بی توجهی به کودک، فقر، طلاق های دردناک و غیره. مهم است که قبل از پرداختن به مسائل مربوط به رابطه، یعنی خیانت، به مسائل شخصی پرداخته شود.

بنابراین، در طول این جلسات، یک درمانگر به بررسی گذشته شریک زندگی می پردازد و روابط به فرد کمک می کند تا از طریق شناسایی احساسات نگران کننده مرتبط با آسیب های گذشته، برای نجات ازدواج خود تلاش کند.

در مرحله بعد، درمانگر به احساس هر یک از طرفین در مورد رابطه فعلی می پردازد. به این معنا که طرفین چه چیزی را دوست دارد تغییر دهد، چه چیزی در مورد رابطه یا شریک زندگی نگران کننده است، چه چیزی ممکن است باعث خیانت شده باشد.

در جلسات فردی، تنها درمانگر و شریک زندگی شما در اتاق حضور دارند. برخی از درمانگران جلسات فردی و جلسات زوجی را به طور متناوب انجام می دهند و برخی فقط جلسات انفرادی را تا زمانی که مشکلات فردی حل نشده است، ادامه می دهند و سپس مشاوره زوج درمانی و خانواده درمانی را آغاز می کند.

 1. مشاوره زوج محور

این رویکرد صرفاً بر بهبود رابطه تمرکز دارد و معمولاً به دنبال مشاوره فردی است. هدف از مشاوره زوجین پرداختن به علت اصلی خیانت است. همچنین نقش هر دو طرف در خیانت را بررسی کنید.

درمانگران از این روش برای کمک به تقویت رابطه و بهبود مهارت‌ های ارتباطی زوجین و مهارت ‌های حل تعارضات زناشویی و همچنین کمک به شرکای جهت برقراری مجدد اعتماد و احترام در رابطه استفاده می کنند و هر دو طرف به یاد آورند که چرا در ابتدا عاشق شده اند. هدف از مشاوره زوجین کمک به زوجین برای تعهد مجدد به رابطه است تا در آینده خیانت تکرار نشود.

 1. مشاوره ازدواج

در این روش، درمانگر یا متخصص به هر دو طرف کمک می کند تا آنچه را که قبل، حین و بعد از رابطه اتفاق افتاده است، توضیح دهند. به طور خاص، او به هر دو نفر کمک می کند تا نگرانی ها، مسائل و مشکلات خود را در مکانی امن و بدون حضور طرف دیگر، بیان کنند. مزیت استفاده از این رویکرد این است که هر دو شریک اجازه دارند تحت راهنمایی یک متخصص روابط آموزش دیده، از رویدادهای دردناک و احساسات جریحه دار خود صحبتت کنند.

یکی دیگر از مزایای مشاوره پیش از ازدواج این است که به هر فردی اجازه می دهد تا به تفصیل، تأثیر این رابطه را بر زندگی خود توضیح دهد یعنی رابطه عاطفی، زندگی جنسی، زندگی شخصی، سلامت روانی و جسمی، معنویت، فرزندان، دوستی ها و غیره. هدف از مشاوره ازدواج این است که به هر دو طرف کمک شود تا کاملاً با یکدیگر صادق باشند تا دیگر خیانت تکرار نشود. در طول این بخش از درمان خیانت همسر، درمانگر معمولاً مراحل زیر را پیشنهاد می‌کند:

 1. متوقف کردن رابطه
 2. تعهد به فرآیند درمانی
 3. صداقت کامل (در هر دو طرف) در مورد اینکه واقعاً چه چیزی منجر به خیانت شده است و چگونه بر زندگی شما و فرزندان شما تأثیر گذاشته است.
 4. صحبت در مورد اینکه می خواهید ازدواج شما در آینده چگونه باشد.
 5. بازسازی عزت نفس (برای افراد خیانت دیده)
 6. بازسازی اعتماد و احترام در رابطه
 7. بهبود مهارت های ارتباطی و حل تعارض
 8. یادگیری علائم “خطر” در رابطه
 9. تعهد دادن به اینکه دیگر هرگز خیانت نکنید (برای فرد خیانت کار)
 10. هر دو طرف باید آموزش ببینند که چگونه بر هر مشکلی به روشی سالم و سازنده غلبه کنند مانند مسائل مالی، فرزند پروری، مسائل خانوادگی و مرتبط با کار و … .

مشاوره خیانت همسر بسیار مفید است و درمان خیانت تحت عنوان «گفتار درمانی» در نظر گرفته می ‌شود، به این معنی که هر دو طرف اجازه دارند نگرانی‌ های خود را در یک محیط امن و سازنده به اشتراک بگذارند، به طور خاص، در حضور یک درمانگر آموزش دیده. هدف از این نوع درمان رسیدگی به مسائلی است که بر رابطه تأثیرات منفی می‌گذارد. مشاوره خیانت همسر ارتباطات بین شرکا را بهبود می ‌بخشد و مهارت ‌های حل تعارض را تقویت می‌کند تا زوجین بهتر بتوانند مسائل را به شیوه ‌ای سالم ‌تر حل کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *